Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Медіація як спосіб вирішення спору - нагадування Черкаського апеляційного суду

24 квітня 2025, 10:49

Що таке медіація?

МЕДІАЦІЯ –  це різновид переговорів під час яких сторони за професійної підтримки медіатора намагаються напрацювати взаємовигідне рішення для врегулювання спору.

Процедура медіації представляє собою зустрічі сторін спору із медіатором, які можуть бути спільними або індивідуальними. Ця процедура надає можливість сторонам обрати формат та темп, які їм найбільше підходять, відчутно відрізняючи медіацію від судового розгляду. Також медіація може проводитися в офлайн або онлайн форматі, та, за потреби, включати участь фахівців та експертів.

Важливо відзначити, що медіація не обмежує право сторін на звернення до суду, однак цей спосіб вирішення спору має численні переваги порівняно із судовим розглядом.

Правові основи та порядок медіації в Україні, включаючи статус медіатора та вимоги до нього, регулюються Законом України "Про медіацію" від 16 листопада 2021 року номером № 1875-IX.

Хто такий медіатор та яка його роль?

Медіатор — спеціально підготовлений нейтральний, незалежний, неупереджений переговорник, який проводить процедуру медіації. Медіатором може бути фізична особа, яка пройшла базову підготовку медіатора в Україні або за кордоном.

Базова підготовка медіаторів здійснюється за програмою обсягом (тривалістю) не менше 90 годин навчання, у тому числі не менше 45 годин практичного навчання. Підготовка медіаторів, крім базової, може включати спеціалізовану підготовку. Проходження відповідної підготовки засвідчується сертифікатом.

 Медіатор:

✔ Створює сприятливе середовище для ефективних переговорів.

✔ Сприяє комунікації та взаєморозумінню сторін.

✔ Допомагає виявити потреби та інтереси сторін.

✔ Організовує спільну роботу сторін над пошуком взаємовигідного рішення.

✔ Керує процедурою медіації та послідовно проводить сторони через її етапи.

✔ Послаблює емоційне напруження між сторонами.

✔ Сприяє перевірці досягнутих сторонами домовленостей на реалістичність їх виконання.

✔ Інформує щодо порядку проведення медіації та фіксування її результатів

Медіатор відіграє важливу роль у сприянні конструктивному вирішенню конфліктів, допомагаючи сторонам знайти спільну мову та досягнути взаємоприйнятних рішень.

 

Медіатор не приймає рішення щодо суті конфлікту та не надає поради щодо такого рішення сторонам медіації.

Навіщо мені медіація?

Медіація –  це ефективний і конструктивний спосіб вирішення конфліктів, який може бути корисним з різних причин:

  • швидкість і економічність: медіація часто значно швидше, ніж судовий процес, і зазвичай більш фінансово вигідна у порівнянні з ним;
  • самовизначення та контроль над рішенням: у медіації Ви маєте можливість активно брати участь у вирішенні свого спору, визначати час та тривалість зустрічей. Ви зберігаєте повний контроль над рішенням по суті спору та можливість впливати на вигляд остаточних домовленостей;
  • збереження відносин: медіація сприяє збереженню ваших відносин з іншою стороною, оскільки спрямована на спільний пошук рішення, яке задовольнило б обидві сторони;
  • конфіденційність: все, що ви говорите під час медіації, залишається конфіденційним, на відміну від гласного судового розгляду;
  • широкий спектр можливостей: медіація може використовуватися для вирішення різноманітних конфліктів та не обмежується правовими питаннями.

 

Як медіація співвідноситься з судовим розглядом?

Звертаємо увагу, що відповідно до процесуального законодавства України сторони можуть примиритися, у тому числі шляхом МЕДІАЦІЇ, на будь-якій стадії судового процесу (ст. 47 ЦПКУ, ст. 46 ГПКУ, ст. 47 КАСУ).

На час проведення медіації судове провадження зупиняється.

У разі досягнення за результатами медіації домовленостей повертається 60 % судового збору, сплаченого при поданні позову чи апеляційної/касаційної скарги (ст. 142 ЦПКУ, 130 ГПКУ). У разі вирішення справи шляхом примирення повертається 50 % судового збору, сплаченого при поданні позову чи апеляційної/касаційної скарги (ст. 142 КАСУ).

Як знайти медіатора?

Відповідно до Закону України «Про медіацію» реєстри медіаторів розміщуються у відкритому доступі в мережі Інтернет. Це означає, що в Україні не існує єдиного реєстру медіаторів. Замість цього в мережі інтернет розміщено реєстри різних організацій, де можна обрати медіатора (медіаторів).

Для зручності пошуку медіатора можна скористатися міжорганізаційною платформою mediation-help.com, що була створена за підтримки Європейського Союзу в рамках Проєкту «CONSENT: підвищення в Україні ролі альтернативного вирішення спорів з фокусом на медіацію», що реалізується Українською академією медіації.

Реєстр медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної правничої допомоги за посиланням: https://legalaid.gov.ua/reyestr-mediatoriv/ 

Черкаський апеляційний суд